تورهای سریلانکا
July 22, 2018
°
مقصد: سریلانکا
زبان محلی: سینهالی
واحد پول: روپیه سریلانکا
دین و مذهب: بودا
اطلاعات مفید در مورد سریلانکا

سری لانکا جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند.سری لانکا از مستعمرات بریتانیا بوده و قبلاً «سیلان» خوانده می‌شده‌است.

پایتخت این کشور شهر کلمبو (Colombo) با ۶۴۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد.
مساحت سری لانکا ۶۵٬۶۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر است.

 

تور سری لانکا

 

از شهرهای مهم سری لانکا می‌توان به: دهیوالا – مونت لاوینیا ۲۱۰ هزار نفر، موراتوا ۱۷۷ هزار نفر، نگومبو ۱۲۱ هزار نفر و سری جایوردنه پورا کوته ۱۱۵ هزار نفر اشاره کرد.

واحد پول سری‌لانکا روپیه‌ است که هر ۱۳۵ روپیه با یک دلار آمریکا برابری می‌کند (میانگین قیمت سال ۲۰۱۲). با وجود افزایش جمعیت سری لانکا در طی سالهای پس از استقلال، توسعه سیستم حمل و نقل در این کشور با آن هماهنگی نداشته و عمده مردم کشور توسط اتوبوس به مناطق مختلف جا به جا می‌شوند.

با توجه به وضعیت نامناسب جاده‌ها و ازدیاد خودروهای شخصی مسائل ترافیکی در شهرها بوجود آمده‌است. همچنین در قریب به اتفاق شهرهای اکثراً سه چرخه(بجای) به عنوان تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین بزرگراه این کشور بطول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر، که کلمبو را به سواحل توریستی و دیدنی گاله در جنوب متصل می‌کند در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید.

 

تور سریلانکا

 

سری لانکا بجز درپایتخت خود (کلمبو) فرودگاه مناسبی جهت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد و برای سفر به سایر شهرهای این کشور باید از خودرو استفاده کرد. دو فرودگاه بزرگ جدید یکی در غرب و دیگری در شرق در حال ساخت می‌باشند.

 

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی سریلانکا :


1. صخره Sigiriya

قلعه صخره ای تماشایی Sigiriya یکی از اصلی ترین جاذبه های سریلانکا محسوب می‌شود که توسط پادشاه کاساپا اول (477- 95 ) ساخته شد. او یک صخره طبیعی را به مکانی روحانی با باغ ها،‌ خندق ها،‌ دیوارها و نقاشی های فرسکو تبدیل کرد. 

 


2. معبد غاری دامبولا


تاریخچه معبد غاری دامبولا به قرن سوم پیش از میلاد بازمی‌گردد که در آن زمان اینجا مقر اصلی بوداییان در سریلانکا بوده است. د راین مکان شواهد باستانی مبنی بر داشتن شغل انسانها در دوره پیش از تاریخ به دست آمده است. این معبد پیچیده در 5 غار آن نقاشی های دیواری وجود دارد و 157 مجسمه نیز در سایزهای مختلف در آن می‌توانید ببینید.

 

sri lanka tour

 

3. شهر باستانی Anuradhapuraقدیمی‌ترین پایتخت سریلانکا Anuradhapura نام دارد که قرن چهارم پیش از میلاد بنا شد و ادامه ساخت آن در قرن یازده انجام شد. یک مورد جالب در مورد این شهر درخت ترسناک Bo که از یک شاخه از درختی که بودا زیر آن می‌نشست رشد کرد و بزرگ شد.4. پرورشگاه فیل Anaradhapura


این محل بزرگ به وسعت 24 اکر سال 1975 توسط سازمان حیات وحش سریلانکا تاسیس شد و بزرگ ترین جمعیت گله فیل ها در جهان در این منطقه قرار دارد که تقریبا به 3000 فیل می‌رسد. 


5. Nuwara Eliya


Nuwara Eliya یکی از شهرهای سریلانکا است که آب و هوای متفاوتی با دیگر نقاطش دارد و به خاطر نوع معماری اش لقب «انگلیس کوچک» را به خود اختصاص داده است.در این شهر دیدنی های بسیاری از جمله Haggala Botanical و دشت های زیبای Hortons  با کوه هایی به ارتفاع 800 متر وجود دارد. 6. Polonnaruwa

Polonnaruwa دومین پایتخت سریلانکا بعد از ویرانی Anuradhapura در سال 993 می‌باشد. امروزه Anuradhapura نمونه کامل معماری سریلانکایی است که تاریخچه آن به قرن 12 بعد از میلاد بازمی‌گردد. در این شهر مقبره های بودایی زیادی توسط پادشاه Parakramabahu اول ساخته شده است.

 

جاذبه های گردشگری سری لانکا

 

7. شهر روحانی کندیاین محل روحانی بودایی که عموما با نام شهر Senkadagalapura شناخته می‌شود آخرین پایتخت پادشاهان Sinhala بود کسانی که از فرهنگ Dinahala پشتیبانی کرده و برای 2500 سال باعث رشد و پیشرفتش شدند. تا سال 1815 شهر توسط بریتانیا اشغال شد.


8. پارک ملی یالا


پارک ملی یالا یا پارک ملی Ruhunu پربیننده ترین و دومین پارک بزرگ ملی در سریلانکا می‌باشد. یکی از بهترین مکان ها برای تماشای فیلم های وحشی، بوفالوها، پلنگ ها، میمون ها، سیرک ها، کروکودیل ها و خرس ها و گراز های وحشی است.9. Galle


استحکامات چسبیده به هم که در میانه قرن 17 توسط هلندی ها ساخته شد و توسط انگلیسی ها تکمیل گردید.


10. باغ گیاه شناسی Peradeniya

گیاه شناسی سابقه ای طولانی دارد، باغ های Peradeniya در سریلانکا تحت تاثیر تغییرات صنعتی و مستعمراتی تغییراتی کرده است و باوجود رشدی که داشته است یکی از دارایی های ملی سریلانکا محسوب می‌شود. در اینجا بیش از 300 نوع متنوع ارکیده، درختان نخل، گیاهان دارویی ادویه جات خودنمایی می‌کند.