تورهای دهلی نو
July 22, 2018
From the South at 6.3 MPH
۲۷ °
گروه: تور هند
مقصد: دهلی نو
زبان محلی: هندی و انگلیسی
واحد پول: روپیه هند
دین و مذهب: هندو
اطلاعات مفید در مورد دهلی نو

دهلی دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است.

دهلی طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ با جمعیتی برابر 14 ميليون نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر در کلان شهر دهلی یکی از بزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی ترین ناحیه مسکونی جهان به شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده است. دهلی آمیخته ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب ، قومیت ها و فرهنگ های مختلف.

 

تور دهلی

 

دهلی داراي سه فرودگاه است. فرودگاه اصلی این شهر ایندیرا گاندی است که در سال ۲۰۰۷ رکورد جابجایی ۲۰ ملیون مسافر در آن ثبت شد. پالام و صفدرجونگ دو فرودگاه دیگر این شهر هستند که بیشتر برای مقاصد بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرند.


سیستم حمل و نقل اين شهر از اتوبوس ها ، ریکشاو يا همان سه چرخه‌های موتوری ، مترو ، تاکسی و قطارهای حومه شهری تشکیل شده است. متروی این شهر یکی از مدرن ترین سیستم های حمل و نقل زیرزمینی دنیا به شمار می رود.

 

تور دهلی نو

 

در سال ۲۰۰۷ این سامانه در ۳ خط فعال بود ، ۶۵ کیلومتر طول داشت و به ۵۹ ایستگاه سرویس می داد. در حال حاضر چندین خط جدید در حال ساخت است و به زودی ایستگاه های بیشتری افتتاح خواهند شد.یکی از پرطرفدار ترین وسایل حمل و نقل عمومی در دهلی ریکشاو يا همان سه چرخه های موتوری هستند که معمولا به رنگ سبز در شهر دیده ‌می شوند. این وسیله حمل و نقل عمومی که از سی ان جی يا همان گاز استفاده می کند و بسیار ارزن تر از تاکسی ها زرد و مشکی دولتی و خصوصی است.

 

 

تور دهلی

 

قلعه سرخ (Red Fort)

یکی از بزرگ ترین مراکز جلب توریست می باشد که شامل تالار ها ،ایوان ها و بناهای با شکوه می باشد این قلعه به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیرساخته شده است دستور ساخت این بنا توسط شاه جهان امپراتور گورکانی صادر شده و به مدت 9 سال طول کشید و در سال 1648 به اتمام رسید.

 


 آرامگاه همایون

آرامگاه همایون (homayuns tomp)همایون دومین پادشاه امپراتوری مغولی هند بود که پس از پانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسب اول تاج و تخت خود را باز ستاند و به هند برگشت اما پس از چند ماه به طور ناگهانی و بر اثر سقوط از پله‌های کتابخانه‌اش فوت کرد. این آرامگاه با شکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشنا شده بود ساخته شد. کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲ یک سال پس از مرگ همایون آغاز و هشت سال به طول انجامید 


قطب منار

قطب منار(Qutub Minar)این بنا در سال ۱۱۹۹ میلادی توسطقطب الدین ایبک در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده است. ارتفاع این منار عظیم۷۲/۵ متر است که ۳۹۹ پله دارد و بلندترین بنای آجری دنیاست.  


 لوتوس تمپل

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر Lotus Temple یکی از معروف ترین بناهای مدرن در هند به شمار می آید. به معماری این بنا که به شکل گل لوتوس است جوایز معتبر بین‌المللی بسیاری تعلق گرفته است. دروازه هند

دروازه هند  India Gate این بنا ی با شکوه با ارتفاع 42 متر در سال 1931 توسط معماری اینگلیسی ساخته شد در واقع یادبودی است برای ۹۰ هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اول کشته شده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده‌است.  


جنتار منتار

جنتر منتر(Jantar Mantar) این بنا در سال 1724 به عنوان مرکز رصدخانه و تحقیقاتی نجومی توسط حاکم جی پور ساخته شد که در آن محاسبات نجومی انجام می شد. 


آرامگاه صفدر جنگ

آرامگاه صفدر جنگ (Safdarjung's Tomb) این بنا در سال های 1753 تا 1754 در زمان محمد شاه گورکانی پادشاه هند ساخته شد و آخرین سبک معماری باغ مقبره ای دهلی می باشد. 


قلعه کهنه هند

قلعه کهنه هند   Purana Quila  معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، و طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده‌است.  بنای یادبود مهاتما گاندی

 راج گت   Raj Ghat سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸ به قتل رسید. هر ساله در روز سی ام ژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد. 


مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی (jama masjid ,delhi) این مسجد که یکی از بزرگ ترین و باشکوه تریم مساجد هندوستان بوده که در سال 1656  ساخته شده است این مسجد در قسمت دهلی قدیم قرار دارد سقف این مسجد دارای سه گنبد است که روی آن‌ها با مرمرهای سیاه و سفید تزیین شده‌است. دو مناره این مسجد دارای ۴۰ متر ارتفاع هستند.